Matične ćelije – sve što treba da znate o čuvanju i primeni

Mileva Blog 2024-12-09

Sve što treba da znate o čuvanju matičnih ćelija: prednosti, postupak, cene i mogućnosti lečenja. Da li je ova investicija isplativa za vašu porodicu?

Matične ćelije – sve što treba da znate o čuvanju i primeni

U poslednje vreme sve češće se govori o značaju matičnih ćelija i njihovoj ulozi u savremenoj medicini. Mnogi roditelji razmatraju opciju čuvanja ovih ćelija prilikom porođaja, nadajući se da će u budućnosti moći da pomognu svojoj deci ili članovima porodice u slučaju ozbiljnih bolesti. Ali da li je ova investicija zaista vredna pažnje? Koje su prednosti i ograničenja?

Šta su matične ćelije i gde se nalaze?

Matične ćelije su osnovne ćelije organizma koje imaju sposobnost da se razvijaju u različite tipove tkiva. One igraju ključnu ulogu u obnavljanju oštećenih delova tela. Tokom embrionalnog razvoja, ove ćelije se diferenciraju u ćelije srca, krvi, kože i drugih organa. Kod odraslih, matične ćelije se nalaze u koštanoj srži i krvi, ali njihova aktivnost opada sa godinama.

Međutim, naučnici su otkrili da se veliki broj zdravih i vitalnih matičnih ćelija može pronaći u krvi pupčane vrpce novorođenčeta. Upravo zato sve više roditelja razmatra opciju njihovog čuvanja.

Koje bolesti se mogu lečiti matičnim ćelijama?

Prema dosadašnjim istraživanjima, matične ćelije mogu biti ključne u terapiji više od 75 teških bolesti, uključujući:

  • Leukemiju i druge vrste malignih oboljenja
  • Poremećaje krvi (anemije, talasemiju)
  • Urođene genetske anomalije
  • Autoimune bolesti i poremećaje imuniteta
  • Pojedine metaboličke poremećaje (kao što je šećerna bolest)

Postoje dve glavne vrste terapije:

  1. Autologno lečenje – korišćenje sopstvenih matičnih ćelija pacijenta.
  2. Alogeno lečenje – korišćenje ćelija drugog, kompatibilnog davaoca.

Autologni tretman ima prednost jer eliminiše rizik od odbacivanja ćelija od strane organizma.

Kako se obavlja postupak uzimanja matičnih ćelija?

Postupak prikupljanja krvi iz pupčane vrpce je bezbolan i bezbedan kako za majku tako i za dete. Obavlja se odmah nakon porođaja, nakon što se preseče pupčana vrpca. Krv se uzima iz dela vrpce koji je povezan sa placentom, a sam proces traje svega nekoliko minuta.

Nakon prikupljanja, krv se šalje u specijalizovanu laboratoriju gde se analizira na prisustvo infekcija. Zatim se matične ćelije izdvajaju i zamrzavaju na temperaturi od -196°C u tečnom azotu. U tom stanju, one mogu ostati vitalne decenijama.

Koliko košta čuvanje matičnih ćelija i gde je moguće?

Trenutno u Srbiji još uvek ne postoji banka matičnih ćelija, pa se uzorci šalju u inostranstvo (npr. Belgiju). Cena čuvanja iznosi oko 1800-2500 evra za period od 20 godina. Nakon isteka ugovora, roditelji mogu produžiti čuvanje uz dodatnu godišnju naknadu.

U Hrvatskoj i Švajcarskoj već postoje banke matičnih ćelija, sa cenama u rasponu od 2000-2500 evra. U budućnosti se očekuje otvaranje banke i u Beogradu, što će olakšati postupak za građane Srbije.

Da li je čuvanje matičnih ćelija isplativo?

Odluka o čuvanju matičnih ćelija je individualna. Za porodice sa istorijom genetskih bolesti ili u slučajevima gde je teško pronaći kompatibilnog davacca, ova investicija može biti od velikog značaja. Međutim, neki stručnjaci smatraju da je u većini slučajeva rizik od bolesti nizak, pa čuvanje nije neophodno.

Važno je istražiti sve dostupne opcije i konsultovati se sa lekarima pre donošenja konačne odluke. Bez obzira na sve, čuvanje matičnih ćelija predstavlja oblik biološkog osiguranja koji može spasiti živote u budućnosti.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.