Upaljen nokat nakon povrede - Kako rešiti problem i kada obratiti se lekaru

Mileva Blog 2025-03-14

Šta raditi kada se nokat upali i gnoji nakon povrede? Saveti za brzo rešavanje problema sa upaljenim noktom i kada je potrebno posetiti hirurga.

Upaljen nokat nakon povrede: Kako prepoznati problem i kada potražiti pomoć

Povrede noktiju na nogama, posebno na palcu, mogu dovesti do ozbiljnih komplikacija ako se ne leče na vreme. Mnogi ljudi pokušavaju da sami reše problem korišćenjem antibiotika ili drugih preparata, ali kada se pojavi upala i gnoj, potrebna je stručna pomoć. U ovom članku ćemo razgovarati o tome kako pravilno postupiti u slučaju upale nokta nakon povrede.

Znaci upale nokta nakon povrede

Ako ste nedavno udarili palac ili ga slomili, a nakon toga primetite sledeće simptome, verovatno se radi o infekciji:

  • Jak bol pri dodiru ili pritisku na prst
  • Crvenilo i oteklina oko nokta
  • Prisustvo gnoja
  • Otežano kretanje ili bol pri hodanju
  • Toplota u oblasti prsta

Zašto samolečenje može biti opasno?

Mnogi pokušavaju da reše problem korišćenjem antibiotičkih krema ili masti. Iako ovi preparati mogu privremeno ublažiti simptome, ne rešavaju osnovni problem - infekciju koja može da se proširi dublje u tkivo, pa čak i na kost. Ako se infekcija zanemari, mogu nastati ozbiljne komplikacije poput:

  • Produbljivanja infekcije
  • Oštećenja tkiva i kosti
  • Razvoja gangrene
  • Potrebe za amputacijom dela prsta ili celog prsta

Kako pravilno postupiti?

Ukoliko imate znake upale nokta nakon povrede, preporučuje se sledeći tok akcije:

  1. Posetite lekara opšte prakse - Prvi korak je pregled kod lekara opšte prakse koji će proceniti stanje i dati uput za hirurga ako je potrebno.
  2. Intervencija hirurga - Hirurg će pod lokalnom anestezijom očistiti infekciju i ukloniti oštećeni deo nokta. Procedura je brza i relativno bezbolna.
  3. Postoperativna nega - Nakon intervencije, važno je pravilno negovati ranu kako bi se izbegle nove komplikacije.

Česta pitanja i zabrinutosti pacijenata

Da li je potrebno posećivati specijalizovanog hirurga?

Za većinu slučajeva upaljenog nokta nakon povrede, opšti hirurg je sasvim dovoljan. Nije potrebno tražiti uskospecijalizovanog hirurga ili podologa osim u veoma komplikovanim slučajevima.

Koliko košta pregled?

Cene pregleda variraju, ali mnogi pacijenti imaju pravo na besplatan pregled kroz obavezno zdravstveno osiguranje. Privatne klinike mogu naplatiti pregled, ali uvek postoji opcija da prvo posetite svog lekara opšte prakse.

Da li će procedura biti bolna?

Hirurški zahvat se obavlja pod lokalnom anestezijom, tako da ne osećate bol tokom intervencije. Nakon prestanka delovanja anestetika, može postojati blag bol koji se lako kontroliše običnim lekovima protiv bolova.

Zašto ne odlagati lečenje?

Odlaganje lečenja upaljenog nokta može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema. Što pre zatražite stručnu pomoć, to će lečenje biti jednostavnije i manje bolno. Ne preporučuje se:

  • Samostalno prepisivanje antibiotika
  • Pokušaji "otvaranja" gnojnog žarišta kod kuće
  • Ignorisanje simptoma u nadi da će problem nestati sam od sebe

Zaključak

Upala nokta nakon povrede nije problem koji treba zanemariti. Iako početni bol može biti nepodnošljiv, hirurški zahvat je brz i efikasan način rešavanja problema. Ključno je ne odlagati posetu lekaru i ne pokušavati da se sami borite sa infekcijom koja može postati ozbiljan zdravstveni problem. Posetom lekaru opšte prakse i sledećom intervencijom hirurga, problem se može rešiti za samo pola sata, što vam štedi vreme i sprečava potencijalno ozbiljnije komplikacije.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.